sprawdź jakie występują objawy u noworodków zarażonych żółtaczką zobacz jak przebiega wirusowe zapalenie wątroby typu b na forum

Choroba uznawana jest za rzadką, w momencie gdy spełnia określone kryteria. Dotyczą one m.in. częstotliwości zachorowań. W ich przypadku niewielka liczba populacji zapada na daną chorobę, w porównaniu do ogółu. Cechą chorób rzadkich jest również rejonowość występowania. Zdarza się, że na pewnym obszarze konkretna choroba pojawia się sporadycznie, z kolei w innym uznawana jest za powszechną.

Większość rzadkich chorób ma podłoże genetyczne, jednakże pod tym terminem pojawiają się także niektóre schorzenia infekcyjne, autoimmunologiczne czy nowotworowe. Choroby te mogą mieć charakter przewlekły, poważny lub postępujący. Choroby rzadkie mogą ujawnić się tuż po urodzeniu. Przykładem mogą być takie choroby, jak np. zespół Retta, rdzeniowy zanik mięśni bądź wrodzona łamliwość kości. Sporo chorób rzadkich rozwija się jednak w okresie dorosłości. Dotyczy to takich chorób, jak choroba Crohna, Huntingtona czy mięsak Kaposiego.

W przypadku części chorób rzadkich nie ma skutecznego sposobu na całkowite wyleczenie. W wielu przypadkach stosowane jest leczenie objawowe. Czasem zażywane przez chorego leki, mogą skutecznie poprawić jakość życia oraz przedłużyć jego długość. Choroby rzadkie niejednokrotnie powodują upośledzenie wielu funkcji życiowych, np. motorycznych.

preparat typu Vitaminum zawiera wszystkie witaminy niezbędne dla zdrowia