Trombastenia Glanzmanna

Trombastenia Glanzmanna
Zobacz co to jest żółtaczka wrodzona i jak ją leczyć szczepienia na wirusowe zapalenie wątroby typu A

Trombastenia Glanzmanna jest chorobą krwi, w wyniku której powstają anomalie płytek krwi. Choroba ta zalicza się do dziedzicznych. Przyczyną tej choroby może być zażywanie określonych leków. Trombastenia Glanzmanna może pojawić się już w dzieciństwie. Nasilenie tej choroby jest uzależnione od konkretnego przypadku.

Na skutek schorzenia dochodzi do częstych krwawień z dziąseł, przewodu pokarmowego czy nosa. Można stwierdzić także obecność krwi w moczu. W wyniku krwawień na skórze powstają liczne, charakterystyczne zmiany. Chory znacznie dłużej krwawi np. po urazach, niż w przypadku osoby zdrowej. Z czasem objawy trombastenii są mniej nasilone. Mogą także całkowicie minąć.

Zazwyczaj stosowane jest leczenie objawowe. Chorym najczęściej przetacza się krew. Jeżeli objawy tej choroby są wyjątkowo dokuczliwe, stosuje się przeszczep komórek krwiotwórczych. Diagnostyka tej choroby opiera się na wywiadzie lekarskim oraz badaniach laboratoryjnych. Można zaobserwować m.in. nie występowanie agregacji płytek na skutek kolagenu, adrenaliny czy kwasu arachidonowego.

groźna żółtaczka u noworodków mieści się w normach Buderhin cena